Restriktor je vlastně hliníkový kroužek, který je vsazen do sání mezi karburátorem a vzduchovým filtrem. Díky svému menšímu vnitřnímu průměru omezuje přísun vzduchu pro tvorbu směsi. Jeho průměr byl vypočítán vývojáři specializujícími se na motory, následně výsledky výzkumu prověřila nezávislá laboratoř technických analýz (UTAC) , stejně jako EU akreditovaný specialista v oblasti regulace a vybavení motorových vozidel. Vliv na mechanickou rovnováhu motoru by měl mít minimální, naopak by vlastně mohl prodloužit jeho životnost, protože nedovolí využívat motor v plném výkonovém zatížení.
Traťoví stewardi dostali speciální pomůcku, kterou náhodně na konci rychlostní zkoušky mohou zkontrolovat průměr sání a ověřit, že závodník omezení neodstranil. Otázka je, jestli by tím víc času neztratil, protože pro demontáž je potřeba cca 10minut + 10 dalších pro zpětnou montáž..
Kdyby se ale jednoduše postavily motocykly s motory 660 a 690 (potažmo 700+, jak víme) výkonově na úroveň objemu 450, byli by zase naopak jezdci s restriktory hendikepováni, kvůli vyšší hmotnosti větších motorů. Takže ve finále je to tak, že restriktor neomezí výkon na úroveň motoru 450, ale výkon je ponechán o něco vyšší, aby se tím vykompenzoval hmotnostní rozdíl. Je jasné, že do určité míry k výkonovému vyrovnání došlo, otázka je do jak velké. A také jak velkou měrou se může tento rozdíl projevit na letošním Dakaru, kde je více technických úseků než v minulém ročníku, což sedí samozřejmě lépe lehčím strojům.
Jen pro představu – když reportéři ve vrtulníku sledovali Cyrila Desprese na jeho KTM 690, naměřili mu na jednom rovnějším úseku přes 180km/h! Když se ho poté ptali jak rychle jel, tak jim odpověděl, že oni letěli rychleji a že měl na tachometru necelých 160km/h…no nevím J Každopádně člověk získá pojem o tom, jak výkonné tyhle motorky jsou. Je třeba si uvědomit, že se jede na nezpevněném povrchu a na drapákách s pěnovou náplní mousse, které dávají ekvivalent nafouknutí pneu max cca 0,9 bar – tedy slušně podhuštěné.
Samozřejmě nejvíce stále záleží na pilotovi, jeho umu a i štěstí. Dle mého minimálně všichni jezdci z top ten by měli při srovnatelných podmínkách (v technice a podpoře) potenciál na vítězství. Proto osobně ani nečekám, že se příští rok, kdy se už pojede jen na motorkách s max objemem 450ccm, nějak výrazně změní šance některých jezdců. Rozdíl podle mne ale můžou pocítit jezdci pořízci. Je rozdíl když 450ka veze metrákového chlapa, jako je Martin Macek, nebo drobnější jezdce, kdy rozdíl může činit třeba i 20kg nebo více...a to už je sakra znát.
Bohužel se mi nepovedlo nalézt lepší fotku, než co už tu je v galerii a ani fotku toho udělátka pro kontrolu.
10 komentářů:
Ohledně té kontroly průměru - myslím, že by to mohlo být něco na způsob kalibru (http://www.kalibrgroup.cz/hladke/valeckove/01.gif) - jedna strana projde a druhá neprojde dírou.
Tak sem to taky pochopil. V článku na dakar.com píšou po popisu toho nástroje "see picture", ale žádnej pikčr tam není.. Ten restriktor samotnej taky nebude nic komplikovanýho..tuším něco na způsob škrtících sad, co se běžne montujou na motorky s omezeným výkonem.
Tady je obrazek samotneho restriktoru: restriktor
Snad je to duveryhodny zdroj...
Tak ho tam třeba časem dají. Ale viděl bych to na tohle. Třeba bude i z plastu, to by jim pro tenhle účel stačilo.
mad-ten sem našel taky, ale je to jenom fotka jak zhruba ten restriktor vypadá, přímo ten z Dakaru to není. Ale pro ukázku dobrý ;)
Jo, plastovej by nejspíš stačil, ale píšou, že používaj vyloženě hliníkovej..
každopádně výkon těch motorek je neskutečnej na jednobuchy..pořád mi to hlava nebere :)
Je to tak, jak jste včera psali. Na fotkách z přejímek je to nafocené 2x, když tak najdu další fotky. Konkrétní specifikaci posílali těm elitním jezdcům, kteří jsou letos vyjmenovaní v ASO seznamu v reglementu a ti, pokud ovšem chtěli jet s motorem 690, museli ten restriktor osadit. Jenže, ono to má ten aspekt, o kterém jsem něco nakousl předtím - v reglementu se také píše, že u třídy SP musí být z motoru použitý karter a tuším klika a vršek motoru včetně hlavy už může být libovolně upravený. Prostě ze sériového motoru musí být použitý jen ten spodek a motor jako takový musí splňovat normy a ekologii atd ale u motorek se stejně měří jen hluk. Proto mohli někteří použít pístní sadu s větším objemem a kompresí a trošku ten výkon ještě zvednout a je to podle mě v souladu s reglementem. Když si čtete podrobně ty specifikace, tak totéž se píše o kubatuře 450 ale protože ten dokument je psaný v době, kdy bylo jedno, jestli je kubatura 450 nebo 690 nebo 650 nebo 700ccm, tak jim to myslím uteklo, protože tam skutečně není uvedeno úplně jasně, jaké úpravy jsou a nejsou povolené co se týká objemu u 450. Já bych to pochopil tak, že jezdci s restriktorem (nad 450) si můžou udělat s hlavou motoru co se jim líbí (zvětšit objem, zvětšit kompresi...) a jezdci s 450ccm, sice můžou s hlavou dělat také co je napadne ale ne zvětšit objem nad 450, jinak by museli osadit restriktor. A teď ten vtip - sání 450 má jaký průměr? Pokud je to kolem 31mm, tak by stačilo osadit sací potrubí restriktorem (pokud by byl průměr větší) a klidně legálně nainstalovat třeba 550ccm kit. Je to fakt dost nedomyšlený a evidentně je to provizorium, každopádně příští rok by to celé mělo odpadnout, pokud nechají jen 450ky. Osobně si myslím, že nenechají, protože Aprilia, Sherco i laděné Yamahy (Rodrigues, Fretigne..) dokáží porážet ty špičkové KTM 690RR a o to jim šlo. Kdyby prakticky vyloučili KTM ze soutěže (viz odstoupení a proklamace podpory Africa Eco Race), tak je to zase o ničem. Musí najít kompromis a osobně si myslím, že vydají prohlášení, kde třeba upraví průměr restriktoru ještě trošku víc ale nechají je závodit.
Přidávám nějakou z webu staženou fotku restriktoru a jednu fotku z přejímek, kde je Ullevalseterova motorka a je vidět kontrola restriktoru kalibrem.
Co se týká restriktorů u motorů 450, tak na sériovém WR 450 je karburátor o průměru 39mm. Takže si myslím, že zvýšení objemu v souladu s pravidly za použití restriktoru by výkonu spíš uškodilo.
Spíš bych viděl jinou možnost, která není v souladu s pravidly, ale bez změření vrtání, případně jiného změření skutečného objemu motoru není zvenku nijak poznat. Celé kouzlo je v převrtání válce na větší píst nevím přesně jaký o kolik je to možné u 450, ale je to poměrně oblíbené na motokrose ve třídě MX2, kde po převrtání vychází objem kolem 300, což je hodně znát na výkonu a bez rozebrání motoru není prokazatelné.
Nepřekvapilo by mě, kdyby většina špičkových jezdců na 450 měla převrtáno na větší objem, protože ze strany pořadatelů není technicky možné všem měřit skutečný objem motoru.
Co jsem slyšel, tak prakticky celá první desítka (vč. Streeta) jede ty motory 730ccm a vsadím se o cokoliv, že ti nejlepší se 450 mají upravené motory taky. Já některá rozhodnutí ASO úplně nechápu ale můžou si dělat co chtějí. Tenkrát takhle z Dakaru vyhnali BMW a teď to samé s KTM.
Nechtěl jsem to napsat tak naplno, ale bude to tak. Nebylo by pro mě překvapení, kdyby někteří špičkoví piloti KTM neměli restriktor předepsaného rozměru, ale o něco větší. Vzhledem k naměřeným maximálním rychlostem se mi nechce moc věřit, že je vše přesně podle pravidel. Proto mi přijde jako dost směšné rozdávat penalizace na výměnu zadní gumy a podobně když obchází pravidla celá špička.
Vzhledem k tomu, že jde o nemalé částky do toho nikdo šťourat nebude i když to považuji za daleko horší provinění, protože jezdci ví moc dobře na čem startují.
Protest nikdo podávat nebude, vzhledem k tomu, že kdo chce jet na špičce nebude mít všechno v pořádku. Prostě podvádí všichni a podle toho to vypadá.
Okomentovat